The Nationals Phillip Island entry guide

Thursday 06 June, 2019
Photos: Nathan Wong and Dan Thompson
The Shannons Nationals’ second round for 2019 is here with Philip Island Grand Prix Circuit to host three days of action packed racing.
 
cams.com.au takes a look at what you can expect from each category, with Saturday and Sundays races to be live stream at thenationals.com.au.
 

carsales TCR Australia Series 

carsales TCR Australia Series hosts its second round this weekend after a highly successful debut in Sydney. Will Brown started the Series off with a bang at Sydney Motorsport Park and will be looking to continue his brilliant run at the top.
 
Fifteen drivers return for a second crack at one of Australia’s newest categories, with several fresh faces and new cars to feature at Phillip Island.
 
Garth Tander will compete in a one-off appearance in a striking new Audi, and with a wealth of experience across a range of categories will no doubt be one to watch.
  
 

Round 2 Entry List

2 Aaron Cameron
3 Hamish Ribarits
4 Garth Tander
6 Molly Taylor
7 Jimmy Vernon
8 Jason Bright
9 Dylan O'Keeffe
11 Nathan Morcom
24 John Martin
30 Will Brown
33 Chris Pither
34 James Moffat
35 Alexandra Whitley
37 Chelsea Angelo
50 Tony D'Alberto
62 Alex Rullo
777 Andre Heimgartner
 

Track Time

Saturday 8 June
11:30 – 12:00 – Qualifying
14:15- 14:45 – Race 1
Sunday 9 June
13:15-13:45 – Race 2

14:20-14:50 – Race 3

 

Porsche Michelin GT3 Cup Challenge

Following this weekend’s Nationals, the one-make series will have reached the halfway point of its year, with the favourites starting to emerge for the overall series win.
 
More than 20 drivers have entered the third round with Harri Jones and Max Vidau leading the charge in both outright and the seven-car Pro class, as the two teenagers continue their entertaining battle at the Island.
 
The largest class of the weekend is the TAG Heuer Pro-Am class with 10 drivers battling out, and South Australian Sam Shahin enjoys top spot after a brilliant season so far, and his strong performance also see him  inside the outright top five after two strong opening rounds.
 
The most interesting battle of the weekend will come in Class B with barely anything separating leader David Greig and Andrew Goldie. Despite Goldie winning every race, a race exclusion in Tasmania handed Greig top spot.
 

Round 3 Entry List

3 Jonathan Gliksten (TAG Heuer Pro-Am)
5 Nathan Murray (Class B)
7 Ryan Suhle (Pro)
9 Tony Martin (Class B)
12 Harri Jones (Pro)
13 Sam Shahin (TAG Heuer Pro-Am)
14 Matt Belford (TAG Heuer Pro-Am)
21 Shane Barwood (TAG Heuer Pro-Am)
22 Andrew Goldie (Class B)
26 Tom Taplin (Pro)
29 Rob Woods (TAG Heuer Pro-Am)
73 Michael Hovey (TAG Heuer Pro-Am)
76 Christian Pancione (Pro)
77 Max Vidau (Pro)
78 Aaron Love (Pro)
84 Brett  Boulton (TAG Heuer Pro-Am)
87 David Greig (Class B)
93 Marty Ewer (TAG Heuer Pro-Am)
99 Ross McGregor (TAG Heuer Pro-Am)
131 Graham Williams (TAG Heuer Pro-Am)
777 Cameron Crick (Pro)
 

Track Time

Saturday 8 June
9:35 – 9:55 – Qualifying
12:10- 12:30 – Race 1
15:10-15:55 – Race 2
Sunday 9 June

09:10 – 9:30 – Race 3

 

CAMS Australian Endurance Championship 

The CAMS Australian Endurance Championship begins this weekend and 28 drivers in 14 cars will line up for Sunday’s huge three-hour race.
 
Reigning endurance champions, Max Twigg and Tony D’Alberto, will be the ones to beat with Twigg in incredible form so far in 2019, while D’Alberto has also been enjoying a solid season and was quick in the opening round of TCR.
 
Outside of the usual GT competitors on the grid, including Geoff Emery, Peter Hackett, Nick Kelly and the returning Fraser Ross, there are a number of new faces with a wealth of experience in Australian motor sport lining up.
 
Garth Tander will be busy at the Island, driving alongside Geoff Emery, while 2017 Virgin Australia Supercars Champion Jamie Whincup will share the seat alongside Yasser Shahin. Former Supercars regular Tim Blanchard also makes his GT debut next to Joseph Ensabella.
 

Round 1 Entry List                

1 - Geoff Emery/Garth Tander
6 - Adrian Deitz / Cam McConville
7 - Tony Quinn / Daniel Gaunt
8 - Max Twigg / Tony D'Alberto
33 - Vince Muriti / Luke Youlden
48 - Justin McMillan        / Glenn Wood
50 - David Crampton / Trent Harrison
59 - Fraser Ross / Ryan Simpson
63 - Peter Hackett /Dominic Storey
88 - Rio Nugara /John Martin
99 - Nick Kelly /Barton Mawer
129 - Joseph Ensabella / Tim Blanchard
222 - Scott Taylor / Craig Baird
777 - Yasser Shahin / Jamie Whincup
 

Track Time

Saturday 8 June
12:40 – 13:00 – Qualifying
13:10- 13:30 – Qualifying
Sunday 9 June

09:45-12:45 – Race

 

CAMS PAYCE Australian Formula 4 Championship 

Luis Leeds has been dominating the Championship in his return year with two wins from two rounds this year. The Victorian is in a very good position to claim a third and fourth on a big weekend for the category at  the iconic track.
 
Standing in his way will be second placed Antonio Astuti, Jackson Walls, Lachlan Hughes and Ryan Suhle, to which the latter will be doing double duties this weekend with commitments to the Cup Challenge.
 
Leeds wont be the only Formula 4 alumni to be competing this weekend with Harry Hayek making his grand return to the championship after stints in the UK.
 
The other driver joining Hayek as a new face for the category’s double round is AGI Sport's Christian Mansell.
 

Round 3 and 4 entry list

Objective Racing - Jackson Walls
Ray White – BRM - Ryan Suhle
Leipzig Australia – BRM - Lachlan Hughes
23 Red Racing - AGI - Luis Leeds
AGI Sport - Antonio Astuti
SCT Logistic - BRM - Harry Hayek
Shannons / Focus on Furniture - BRM - Emerson Harvey
AGI Sport - Christian Mansell
 

Track Time

Friday 7 June
13:10 – 13:30 – Qualifying 1
13:35 – 13:55 – Qualifying 2
15:40 – 16:00 – Race 1
Saturday 7 June
9:10- 9:30 – Race 2
11:00-11:20 – Race 3
13:35-13:55 – Race 4
16:35-16:45 – Race 5
Sunday 9 June

15:10 – 15:30 – Race 6

 
Tickets for the Shannons Nationals’ visit to Phillip Island are now on sale and can be purchased here, while fans can watch all the action live and free through the live stream on thenationals.com.au.
 
The Shannons Nationals’ second round for 2019 takes place at Phillip Island on 7-9 June.
 
AIMSS_Mono