Entries confirmed for Grand Prix supports

Tuesday 12 March, 2019
Photos: Dan Thompson and Rebecca Thompson

Virgin Australia Supercars Championship

Supercars enters its second round for 2019 after an entertaining season opener in Adelaide two weeks ago.

The line-up for this weekend will remain the same as the first round as 2018 champion Scott McLaughlin looks to continue his good form and make it a perfect start to his title defence with consecutive victories.

The twilight race on Saturday won by Scott Pye was arguably the highlight when drivers made their last visit to this venue 12 months ago and the competition this year is expected to be just as fierce.

Entry List

#2 - Mobil 1 MEGA Racing - Scott Pye –Holden ZB
#3 - Kelly Racing - Garry Jacobson - Nissan Altima
#5 - The Bottle-O Racing Team - Lee Holdsworth - Ford GT
#6 - Monster Energy Racing Team - Cameron Waters - Ford GT
#7 - Kelly Racing - Andre Heimgartner - Nissan Altima
#8 - Team National Pharmacies - Nick Percat - Holden ZB
#9 - Penrite Racing - David Reynolds - Holden ZB
#12- Shell V-Power Racing Team - Fabian Coulthard - Ford GT
#14 - Freightliner Racing - Tim Slade - Holden ZB
#15 - Castrol Racing - Rick Kelly - Nissan Altima
#17 - Shell V-Power Racing Team - Scott McLaughlin - Ford GT
#18 - Irwin Racing - Mark Winterbottom - Holden ZB
#19 - Team TEKNO - Jack Le Brocq  - Holden ZB
#21 - Team CoolDrive - Macauley Jones - Holden ZB
#22 - Mobil 1™ MEGA Racing - James Courtney - Holden ZB
#23 - Milwaukee Racing - Will Davison – Ford GT
#33 - Boost Mobile Racing - Richie Stanaway - Holden ZB
#34 - Boost Mobile Racing - James Golding - Holden ZB
#35 - Bigmate Racing - Todd Hazelwood – Holden ZB
#55 - Supercheap Auto Racing - Chaz Mostert – Ford GT
#78 - Team Harvey Norman - Simona De Silvestro - Nissan Altima
#88 - Red Bull Holden Racing Team - Jamie Whincup -Holden ZB
#97 - Red Bull Holden Racing Team - Shane van Gisbergen - Holden ZB
#99 - Penrite Racing - Anton De Pasquale – Holden ZB

Schedule
Race One and Two Qualifying  - 16:40 Thursday 14 March
Race Three and Four Qualifying  - 13:50 Friday 15 March
First Race – 17:55 Friday 15 March 
Second Race – 12:50 Saturday 16 March
Third Race –18:30 Saturday 16 March
Fourth Race – 13:35 Sunday 17 March

Porsche PAYCE Carrera Cup Australia

For the 15th time in its history, the Porsche PAYCE Carrera Cup returns to Albert Park and some big names are expected to feature in the category's second round for 2019.

Following a successful opening round last month, Nick McBride headlines the field of 25 drivers, which includes a mixture of veterans, future stars and international drivers such as Joey Mawson, who returns to Australia after a solid stint in Europe. 

Steve Richards, Stephen Grove and Liam Talbot are just some of the seasoned campaigners competing on the weekend, while Cooper Murray, Jordan Love and Rio Nugara represent the younger generation of stars lining up in the four races. 

Entry List
#4 Stephen Grove (TAG Heuer Pro-Am) Grove Group
#5 Thomas Maxwell (Pro) Sonic/Hosepower
#6 Tim Miles (TAG Heuer Pro-Am) Garage 1
#7 Warren Luff (Pro) MEGA/No Second Chance
#8 Nick McBride (Pro) Porsche Centre Melbourne
#9 Marc Cini (TAG Heuer Pro-Am) Hallmarc
#10 Joey Mawson (Pro) Hallmarc/Porsche Centre Melbourne
#12 Steve Richards (Pro) O’Brien Electrical & Plumbing
#13 Sam Shahin (TAG Heuer Pro-Am) The Bend Motorsport Park/HTFU
#19 Anthony Gilbertson (TAG Heuer Pro-Am) Hallmark Homes
#20 Adrian Flack (TAG Heuer Pro-Am) Agas National
#22 Dean Cook (TAG Heuer Pro-Am) BMF
#23 Roger Lago (TAG Heuer Pro-Am) Lago Racing
#27 Liam Talbot (TAG Heuer Pro-Am) Wash It
#30 David Ryan (TAG Heuer Pro-Am) DRM Motorsport
#34 Duvashen Padayachee (Pro) Hyundai Forklifts Australia
#35 Indiran Padayachee (TAG Heuer Pro-Am) Hyundai Forklifts Australia
#36 Cooper Murray (Pro) Lodge Brothers
#38 David Wall (Pro) PAYCE
#77 Michael Almond (Pro) Sonic/Bob Jane T-Marts/PSA Australia
#88 Dylan O’Keeffe (Pro) Porsche Centre Brighton
#100 Dale Wood (Pro) Sonic/Polyflor
#111 Cameron Hill (Pro) Seears Workwear
#666 Rio Nugara (TAG Heuer Pro-Am)

#777 Jordan Love (Pro) Sonic/Bob Jane T-Marts/SRG

Schedule
Qualifying – 16:10 Thursday 15 March
First Race -  19:05 Thursday 15 March
Second Race – 14:55 Friday 15 March
Third Race – 15:20 Saturday 16 March
Fourth Race 12:55 Sunday 17 March


CAMS PAYCE Australian Formula 4 Championship

A record 18 cars have entered the CAMS PAYCE Australian Formula 4 Championship’s season opener with a mixture of debutants and experienced drivers eager to take part.

It’s a big step for the championship, which welcomes the return of 2018 champion Jayden Ojeda and former graduate Luis Leeds, while three drivers will be flying the international flag with two New Zealanders and one British driver. 

The field also welcomes two gentlemen drivers for the first time in Brenton Griguol and Formula Vee driver Dylan Thomas, as the Championship competes at the international stage for the first time in its short history. 

Entry List
#1 – Jayden Ojeda – AGI Sport
#5 – Ryan Suhle – Team BRM
#9 – Taylor Cockerton (NZ) – MTEC Motorsport
#11 – Jackson Walls – Patrizicorse
#12 – Josh Smith – AGI Sport
#14 – Matt Holmes – JRD
#15 – Lochie Hughes – Team BRM
#16 – Tommy Smith – Team BRM
#21 – Christian Lester (GBR) – Rossoverde Racing
#23 – Luis Leeds – AGI Sport
#29 – Aaron Zerefos – Patrizicorse
#31 – Heath Collinson – JRD
#39 – Antonio Astuti – AGI Sport
#57 – Jackson Burton – AGI Sport
#68 – Dylan Thomas – Tank Motorsport
#69 – Brenton Griguol – Team BRM
#76 – Emerson Harvey – Team BRM
#99 – Ryan Yardley (NZ) – MTEC Motorsport 

Schedule
Qualifying – 14:30 Thursday 15 March
First Race -  10:55 Friday 15 March
Second Race – 11:50 Saturday 16 March
Third Race – 12:20 Sunday 17 March
 

CAMS Australian GT Championship

The CAMS Australian GT Championship welcomes a huge 25-car field for the season opener at Albert Park with reigning champion Geoff Emery leading the charge.

Emery will be hoping for a strong start to the season as he looks to win his third consecutive championship, while fellow title contenders Peter Hackett and Fraser Ross are also in the running for a big year.

The field also sees the other reigning class and category winners in Endurance Champion Max Twigg and GT Trophy champion Nick Kelly also confirmed to compete. 

Entry List
1. Geoff Emery – Valvoline, Audi R8 LMS GT3
7. Tony Quinn – Local Legends Snacks, Aston Martin Vantage GT3
8. Max Twigg – WM Waste, Mercedes-AMG GT3
16. Victor Zagame – MPD Steak Kitchen, Audi R8 LMS GT4
21. Shane Barwood – Melbourne Orthopaedic, Porsche Type 991 GT3 Cup
22. Chris/Luke Seidler – Seidler Group, Porsche Type 991 GT3 Cup
24. Tony Bates – KFC/Ctech Laser/Moveitnet/B&B, Audi R8 LMS GT3
25. Nick Karnaros – Earth Electrical Contractors, Porsche Type 991 GT3 Cup
28. Lee Patridge – Aussie Driver Search, Audi R8 LMS GT3
29. Jim Manolios – Haemokinesis/Trofeo Estate, Huracan Super Trofeo EVO
34. John Morriss – Motorsport Leasing, Porsche Type 997 GT3 R
48. Justin McMillan/Glen Wood – M-Motorsport, KTM X-Bow GT4
50. David Crampton/Trent Harrison – Vantage Freight, KTM X-Bow GT4
55. Mark Griffith – Griffith Corporation, Ginetta G55 GT4
59. Fraser Ross – 59Racing/hys/Opti-Coat, McLaren 720S GT3
63. Peter Hackett – Eggleston Motorsport, Mercedes-AMG GT3
64. Joseph Ensabella – Aaron Laboratories, Type 997 GT3 Cup Car
69. Richard Gartner – Safe-T-Stop, Lamborghini Gallardo R-EX
71. Dale Paterson – DPM Motorsports, Chevrolet Camaro GT3
74. Ryan Simpson – 59Racing, McLaren 570S GT4
75. Kenny Habul – SunEnergy1 Racing, Mercedes-AMG GT3
87. David Greig – Daikin Air Conditioning, Porsche Type 991 GT3 Cup
99. Nick Kelly – Industrie, Audi R8 LMS GT3
125. Ryan How – BTE Bulk Transport/REN Racing, Audi R8 LMS GT3
222. Scott Taylor – Scott Taylor Motorsport, Porsche Type 997 GT3 R  

Schedule:
Qualifying One - 11:50 Thursday 14 March
Qualifying Two - 15:40  Thursday 14 March
Race One - 18:25  Thursday 14 March
Race Two - 10:15 Friday, 15 March
Race Three - 9:55 Saturday 16 March
Race Four 11:40 Sunday 17 March

2019 Ferrari Challenge Trofeo Pirelli

The popular international Ferrari Challenge Trofeo Pirelli features an impressive list of drivers from five different continents all showcasing their talent behind the wheel of the iconic Ferrari. 

Drivers will be representing 13 different countries on the Albert Park track including China, United States, South Africa, Italy and New Zealand.

Of the 24 drivers, there will be one Australian in Rochelle Gilmore, while a quarter of the field will make their way from Japan. Headlining the entry is American James Weiland who will be looking to get onto the top step after finishing third last year.

Entry List
#1 Philippe Prette - ITA
#18 James Weiland - USA
#21 Hector Lester - IRE
#24 Go Max - JPN
#152 Takeshi Kitai - JPN
#109 Yansheng Liang - CHN
#111 Andrew Moon - KOR
#113 Makoto Fujiwara - JPN
#125 Jay Park -KOR
#128 David Pun - HKG
#142 Rochelle Gilmore - AUS
#149 David Dicker - NZL
#150 Kazuyuki Yamaguchi - JPN
#155 Ruihua Wu - CHN
#156 Abdulrahman Addas - KSA
#158 Kent Chen - TPE
#163 Vincent Wong - HKG
#168 Yanbin Xing - CHN
#177 Ahmad Sahroni - INA
#181 Atsushi Iritani - JPN
#184 Michael Choi - HKG
#186 Min Xiao - CHN
#193 Baby Kei - JPN
#199 Kanthicha Chimsiri - THA

 

Schedule
Qualifying  - 9:35 Friday 15 March
First Race - 10:45 Saturday 16 March
Second Race –10:35 Sunday 17 March

 

#AUSGP - Read all the stories from CAMS Officials & Car Clubs